Aktuálny čas je 24 Jan 2017, 11:05 Pokročilé hľadanie

[FM2005] Najväčšie talenty

Ktorý hráč si podľa vás najviac zaslúžil maximálny potenciál pred 10 rokmi?

Hatem Ben Arfa
0
Nehlasovalo
Francesc Fabregas
5
71%
Vincent Kompany
1
14%
Riccardo Montolivo
0
Nehlasovalo
Samir Nasri
0
Nehlasovalo
Guillermo Ochoa
1
14%
Jose Antonio Reyes
0
Nehlasovalo

Celkom hlasov : 7

Re: [FM2005] Najväčšie talenty

Poslaťod Chymus » 16 Feb 2015, 01:33

Jedenásty diel
Obrázok

Španielsko, Arsenal, Arséne Wenger. Tri fakty spájajúce sa s naštartovaním kariéry jednej z ozdôb tohto seriálu – Cesca Fabregasa. Na počudovanie nie je jediným v tomto seriáli. Tým druhým je José Antonio Reyes Calderón. José sa narodil 1.septembra 1983 v mestečku Utrera v provincii Sevilla. Svoju kariéru začal ako 10-ročný v miestnom FC Sevilla. Jeho talent bol evidentný a aj preto prešiel všetkými juniorskými výbermi tohto klubu. Profesionálneho kontraktu sa dočkal už ako 16-ročný v roku 1999 a hneď sa dočkal aj debutu v prvom tíme v zápase proti Realu Zaragoza. Na tú sezónu však fanúšikovia Sevilly nespomínajú v dobrom, ich miláčikovia sa umiestnili na poslednej priečke La Ligy a to znamenalo zostup. Pre Josého to ale znamenalo viac šancí v prvom tíme a získanie ďalších skúseností. Sevilla sa bleskovo vrátila do La Ligy a José sa postupne vypracoval na ofenzívneho univerzála, ktorého si čoraz viac začali všímať iné kluby. Napriek snahe manažéra Sevilly udržať Josého v tíme, neušiel jeho talent pozornosti už spomínaného Arséna Wengera. V januári 2004 bol prestup do Arsenalu spečatený. Prestupová čiastka vôbec nebola zanedbateľná a po splnení niekoľkých dodatočných klauzúl sa vyšplhala až cez 30-miliónovú hranicu. Hneď po príchode do Arsenalu si pripísal premiérový štart v novom drese, ale už o dva dni neskôr si strelil vlastný gól v Ligovom pohári proti Middlesbrough. Mimo tejto nemilej udalosti strelil vo svojej prvej neúplnej sezóne na Britských ostrovoch 5 gólov a prispel k jednej z najlepších sezón Arsenalu v histórii ukončenej ziskom titulu Premier League bez jedinej prehry. Ešte pred príchodom do Arsenalu obliekol po prvýkrát dres španielskej reprezentácie a dokonca zaznamenal aj 2 góly v troch vystúpeniach pred vydaním FM 2005. Niet divu, že mu bola predpovedaná veľká budúcnosť.

Josého príbeh v FM 2005
Obrázok
Má síce iba 20 rokov, ale už je jednou z hviezd. Z pohľadu atribútov, ale aj hodnoty presahujúcej 20 miliónov EUR na začiatku hry sa jedná o vôbec najlepšieho hráča v našom seriáli.

Obrázok
Keďže už na začiatku hry bol veľkou hviezdou, nie je prekvapením, že prišlo iba ku kozmetickým úpravam v atribútoch. Výrazne však narástol plat, či počet reprezentačných štartov. Naopak hodnota klesla, čo však po prekročení tridsiatky nie je až také nečakané.

Obrázok
Zmena dresu sa v tomto prípade nekonala. José bol po celý čas od príchodu na Britské ostrovy verný iba jednému klubu. Z dosiahnutých štatistík je jasné, že pre Arsenal to bola výborná kúpa. Vyše 200 strelených gólov a celkové priemerné hodnotenie 7.44 je úchvatná vizitka.

Back to reality
Obrázok

Súčasný klub: FC Sevilla
José sa nachádza presne tam, kde svoju kariéru začínal. FC Sevillu možno považovať za jeden z top klubov v Španielsku, pravdaže úroveň “Realony” nedosahuje ani náhodou.

Obrázok

Sezónu 2004-05 začal José famózne. Skóroval v každom z prvých 6 zápasov sezóny a výrazne prispel k dobrému štartu Arsenalu. Mužstvo pokračovalo v skvelých výkonoch z minulej sezóny, no zlom nastal po prehre s Manchestrom United. Od tohto zápasu šli Josého výkony dole vodou a po sezóne museli mať z neho fanúšikovia zmiešané pocity. Napriek tomu dosiahol José svoje najlepšie kariérne štatistiky práve v tomto ročníku. Žiaľ od spomínaného úvodu sezóny, keď skóroval 6-krát sa vo zvyšných zápasoch trafil dokopy už len 3-krát... Jeho výkony však zrejme ovplyvnil fakt, že si nedokázal zvyknúť na život v Anglicku. Nepomohlo mu ani to, že s ním v Londýne žili rodičia aj jeho brat Jesús. Vo februári 2005 sa dokonca vyjadril, že by sa rád vrátil do svojej rodnej vlasti, a že túži opustiť Arsenal, pretože v klube sú „zlí ľudia“. O pár mesiacov neskôr sa vo finálovom zápase FA Cupu proti Manchestru United stal vôbec druhým hráčom v histórii, ktorý bol počas finále vylúčený. Napriek oslabeniu Arsenal dokázal trofej vyhrať po penaltovej dráme. Špekulácie ohľadne Josého odchodu z Highbury dočasne umlčal podpis novej 6-ročnej zmluvy v júli 2005. V nasledujúcej sezóne 2005-06 odohral celkovo 44 zápasov, no skóroval iba 6-krát. Nastúpil aj vo finálovom zápase Ligy majstrov ako striedajúci hráč, na trofej však siahla Barcelona po výhre 2:1. Arsenal skončil v Premier League na 4.mieste, čo mu zaručilo účasť v kvalifikácii Ligy majstrov. V nej sa „kanonieri“ v auguste 2006 stretli s Dinamom Záhreb, no José odmietol na zápas nastúpiť, čo by mu v prípade prestupu neumožnilo v súťaži nastúpiť neskôr za iný tím. Následne ho Arséne Wenger vyradil z tímu, čo len znásobilo špekulácie o jeho odchode do Realu Madrid.

Spomínaný prestup do Realu Madrid mal v lete 2006 zahŕňať aj Josého spoluhráča a krajana Cesca Fabregasa. Kým zo Cescovho prestupu nič nebolo, José sa predsa len v závere prestupového obdobia sťahoval do Realu. Kluby sa napokon dohodli na ročnom hosťovaní, pričom rovnako sa na ročné hosťovanie sťahoval opačným smerom do Arsenalu brazílsky útočník Júlio Baptista. V Reale to José nemal ľahké a nedokázal naplno rozvinúť svoj talent. V spoločnosti hviezd ako Van Nistelrooy (najlepší strelec La Ligy s 25 gólmi), Ronaldo či Raúl nastupoval väčšinou len ako striedajúci hráč. Napriek tomu odohral celkovo 36 zápasov, v ktorých strelil 7 gólov. Bol to práve José, kto sa pričinil o zisk titulu, keď v poslednom kole nastúpil ako žolík a dvoma gólmi otočil zápas s Mallorcou práve počas rozlúčky dvoch legiend Roberta Carlosa a Davida Beckhama. Real napokon získal titul len vďaka lepším vzájomným zápasom s Barcelonou. Po sezóne bol za nového trénera klubu vyhlásený Bernd Schuster, ktorý s Josém počítal i naďalej, čo zvyšovalo šance na trvalý prestup do kráľovského veľkoklubu. Taktiež Arséne Wenger sa netajil tým, že Josého odchod z Arsenalu je hotovou vecou. Na konci júla však prišla nečakaná správa. José sa síce sťahuje do Madridu, ale k mestskému rivalovi do Atlética. Na sezónu 2007-08 by však José zrejme najradšej zabudol. Na jednej strane bol iba náhradníkom pri dvojici Maxi Rodriguez – Simao Sabrosa, na strane druhej nedokázal za celý ročník streliť čo len jediný gól. Zrejme aj preto sa po sezóne sťahoval na ročné hosťovanie do Benficy. Lisabonský klub zároveň získal 25% hodnoty hráča za 2,65 milióna EUR s možnosťou odkúpenia zvyšných 75% po sezóne. K tomu ale po dohode všetkých zainteresovaných nedošlo, aj keď sa Josému v drese Benficy darilo podstatne viac ako rok predtým a na konto si pripísal aj ďalšiu trofej - portugalský ligový pohár.

V sezóne 2009-10 sa teda José vracia naspäť do Atlética, kde sa znovu stretáva s trénerom Quique Floresom, ktorý na lavičku Atlética prichádza práve z Benficy. Na svoj prvý gól v Španielsku od posledného zápasu sezóny 2006-07 musel čakať viac ako 2 roky. Dočkal sa ho až v januári 2010 proti Valladolidu. Od toho momentu postupne vytláčal zo zostavy Maxiho Rodrigueza a formu potvrdil najmä vo februári v šlágri s FC Barcelona. Stal sa hráčom zápasu pri výhre 2:1, čo bola vlastne jediná prehra majstrovskej Barcelony v sezóne. Pre Atlético to však veľmi úspešná sezóna nebola a s konečným 9.miestom nemohla byť spokojnosť. To čo hráčom Atlética nevyšlo v domácej súťaži si vynahradili v Európskej lige, ktorú dokázali vyhrať ako vôbec prvý tím v histórii (predtým vystupovala táto súťaž pod názvom „Pohár UEFA“) a tak si zabezpečiť účasť v nej aj pre ďalšiu sezónu. K tomu pridali aj zisk Superpohára UEFA v auguste 2010 po výhre 2:0 nad víťazom Ligy majstrov Interom Miláno. José k tejto výhre prispel úvodným gólom zápasu. Obhajoba v Európskej lige Atléticu nevyšla podľa predstáv, keď neprešlo ani cez skupinovú fázu, v ktorej si nečakane vylámalo zuby na gréckom Arise. V domácej súťaži sa aj v sezóne 2010-11 José strelecky trápil až do januára 2011. Gól proti Hérculesu však naštartoval sériu šiestich strelených gólov v rade v domácich februárových a marcových zápasoch. Celkovo skončilo Atlético na 7.priečke La Ligy, čo opäť stačilo na účasť v Európskej lige. Tretia účasť v tejto súťaži v rade znamenala zároveň druhý triumf po hladkej finálovej výhre 3:0 v čisto španielskom derby s Atléticom Bilbao. Práve v tejto sezóne 2011-12 prevzal José na seba viac zodpovednosti a stal sa jedným z kľúčových hráčov klubu, po tom, čo sa o neho v lete intenzívne zaujímal Galatasaray Istanbul. Úlohu kľúčového hráča potvrdzoval najmä v úvode sezóny v Európskej lige, v ktorej strelil 3 góly v 4 zápasoch. Žiaľ v domácej súťaži podával kolísavé výkony, čo sa veľmi nepáčilo novému trénerovi klubu Gregoriovi Manzanovi. Ich napätý vzťah vyvrcholil hádkou, po tom čo Josého vystriedal v zápase s Atléticom Bilbao. Od toho momentu sa José už viac menej stal iba inventárom lavičky.

Obrázok

Aj keď sa José za hádku s trénerom Manzanom ospravedlnil ako jemu, tak i fanúšikom, médiá čoraz viac začali špekulovať o jeho odchode z klubu. Špekulácie sa napokon ukázali byť pravdivé a začiatkom januára 2012 prezlieka José dres Atlética za klub, v ktorom začínal - FC Sevilla. Hneď po príchode sa vedenie vyjadrilo, že má v pláne vybudovať tím okolo Josého. Tieto slová potvrdil aj fakt, že José nechýbal na ihrisku ani v jednom zápase do konca sezóny. Podstatne horšie to už bolo s jeho efektivitou, keďže dokázal skórovať iba raz a možno aj preto skončila Sevilla iba na 9.mieste bez účasti v európskych pohároch. Josého postavenie v tíme už nebolo také isté v nasledujúcom ročníku 2012-13, čo však bolo spôsobené najmä zraneniami v úvode sezóny. Aj napriek tomu odohral celkovo 32 stretnutí, v ktorých si pripísal na konto 4 góly. Sevilla si zopakovala umiestnenie z predchádzajúcej sezóny, no tentoraz vďaka penalizácii Málagy a odmietnutí Raya Vallecana to znamenalo účasť v Európskej lige. V domácom pohári sa podarilo hráčom Sevilly postúpiť až do semifinále, kde nestačili na neskoršieho víťaza a predchádzajúci Josého klub – Atlético Madrid. Sezóna 2013-14 bola v Josého prípade podobná tej predošlej. Počet odohratých zápasov opäť ovplyvnili jeho zranenia, no napriek tomu, že v lige odohral 21 zápasov, nedokázal rozvlniť sieť súperových brankárov ani raz, čím si pripomenul prvú mizernú sezónu v drese Atlética Madrid. Sevilla si však viedla v lige podstatne lepšie a napokon sa umiestnila na 5.mieste, tesne za miestenkou do Ligy majstrov. V Európskej lige sa darilo Josému o niečo viac a dvomi gólmi prispel k celkovému triumfu svojho tímu v tejto súťaži, čo mu rozšírilo vlastnú zbierku už na tri takéto trofeje.

Reprezentačná kariéra
Obrázok
José postupne reprezentoval Španielsko vo výberoch do 16, 19 a 21 rokov, v ktorých si zhodne pripísal po 7 štartov, až prišiel 6.september 2003 a debut v seniorskom výbere. Bolo to v prípravnom zápase proti Portugalsku, ktorý Španieli vyhrali pohodlne 3:0 a 20-ročný José v zápase striedal slávneho kanoniera Raúla. Už o mesiac neskôr si pripísal premiérový gól, ku ktorému rovno pridal aj druhý, v kvalifikačnom zápase na EURO 2004 proti Arménsku. Aj keď sa podieľal na postupe Španielov na spomínané EURO 2004, na turnaj necestoval. Do konečnej nominácie Iňaki Sáeza sa nevošiel. O dva roky neskôr už nechýbal na svojom prvom (a vlastne aj poslednom) veľkom turnaji – MS 2006 v Nemecku. Na šampionáte sa objavil iba v jedinom zo štyroch zápasov Španielov, a síce v poslednom skupinovom zápase proti Saudskej Arábii v čase, keď o postupe Španielska už bolo rozhodnuté. Rok 2006 je zároveň posledný, v ktorom obliekol dres národného tímu. Nádeje si robil ešte na EURO 2008, ktoré Španieli napokon vyhrali, no tréner Luis Aragonés uprednostnil na krídlach hráčov ako David Silva či Santi Cazorla.

Obrázok
Tak a máme tu hráča s najvyšším počtom získaných trofejí. Ak bol Riccardo Montolivo smoliar, ktorý ako kľúčový hráč zrejme prináša smolu svojim tímom, tak José Antonio Reyes je jeho pravým opakom. Máloktorý hráč sa môže pýšiť takou bohatou zbierkou trofejí ako José. Jediné, čo mu na klubovej úrovni chýba je titul Ligy majstrov. Siahal naň v roku 2006 v drese Arsenalu, ale vo finále bol prikrátky na Barcelonu. Josého však určite napriek všetkým titulom môže mrzieť fakt, že svoju životnú formu nenačasoval tak, aby bol súčasťou úspešného ťaženia španielskeho národného výberu na európskych a svetovom šampionáte v rokoch 2008-2012.

Hodnotenie
Obrázok
Hodnotenie tohto chlapíka sa robilo obzvlášť ťažko. Na jednej strane nikdy nepôsobil v priemernom či vyslovene slabom klube, na prestupovom trhu bol často žiadaným artiklom a prestupové čiastky nikdy neklesli pod 3 milióny EUR. Dokonca ešte aj dve hosťovania počas jeho kariéry boli v špičkových kluboch. Rovnako si obdiv zaslúži jeho zbierka trofejí. Ako keby bol akýmsi magnetom na ich získavanie. Dokonca ešte aj v sezónach, keď sa jeho klubu nedarilo v domácej súťaži, dokázal vyhrať európsky pohár. Na opačnej strane sú samotné Josého výkony. Tie ako keby postupne upadali a v podstate v žiadnej sezóne nežiaril tak, ako by sa na hviezdu s maximálnym potenciálom patrilo. Na reprezentačnej úrovni toho tiež veľa neukázal, aj keď v silnej konkurencii španielskej reprezentácie môžu hrať iba výnimoční hráči... a Torres :laugh:
Obrázok
Obrázok užívateľa
Chymus
Moderator
Moderator

Som fanúšikom:: FC Parma, AJ Auxerre, Crystal Palace

Poslaťod Patres10 » 16 Feb 2015, 09:18

Reyesovi len 8? Ved svojho casu patril s Freddiem Ljumbergom k najlepsim lavym kridlam danej ery... Ale ok, chapem. Po odchode z Arsenalu to uz nebolo az take slavne a ak v 27-30 rokoch nepodavas este vykony ako CR7, nezasluzis si vyssie hodnotenie...
Obrázok
Obrázok užívateľa
Patres10
Site Admin
Site Admin

Som fanúšikom:: FC Nitra & Arsenal FC

Poslaťod hansus82 » 16 Feb 2015, 12:23

Reyesa som si pár krát kúpil v FM 2005, ale nehral dobre, ale je zase pravda, že vtedy som ako začiatočník vôbec nerozmýšľal, či sa mi hráč hodí do mojej taktiky :) ale viac ako 8/10 by som mu nedal ani ja :blum3:
Obrázok
Obrázok užívateľa
hansus82
Sponzor
Sponzor

Som fanúšikom:: MŠK Tesla Stropkov

Poslaťod Chymus » 16 Feb 2015, 16:08

Patres10 píše:Reyesovi len 8?

Ak mam byt uprimny uvazoval som dokonca o sedmicke... Po odchode z Arsenalu sa postupne zacal vytracat a keby som mu dal viac ako 8 tak by to nebolo fer voci Montolivovi ci Nasrimu... Opat vsak zopakujem, to co som uviedol uz niekolkokrat, ze hodnotenie je cisto subjektivna zalezitost a nemusi sa zhodovat s vasim.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Chymus
Moderator
Moderator

Poslaťod Slamka 17 » 16 Feb 2015, 21:59

Ja by som sa skôr priklonil k tej sedmičke, nie je to priemerný hráč, ale ani top. Keď sa povie meno Reyes jediné čo sa mi vybaví je ten jeho slávny zápas za Real, keď rozhodol o titule, nič viac.
Obrázok užívateľa
Slamka 17
Sponzor
Sponzor

Som fanúšikom:: MFK Košice, Lazio Roma, West Ham United

Poslaťod Patres10 » 17 Feb 2015, 05:00

Slamka 17 píše:Keď sa povie meno Reyes jediné čo sa mi vybaví je ten jeho slávny zápas za Real, keď rozhodol o titule, nič viac.

Tak to si asi jeden z mala, pretoze Reyes je skor znamy svojou famoznou hrou na kridle v ere jeho ucinkovania v Arsenali a bol jednym z hlavnych tahunov pri ere the invincibles ;). Ale hovorim, s tou 8 suhlasim, ked som zobral do uvahy jeho nasledne ucinkovanie v inych kluboch.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Patres10
Site Admin
Site Admin

Poslaťod Chymus » 17 Feb 2015, 14:28

To si si Pato ake nove slovo vymyslel :laugh:
Obrázok
Obrázok užívateľa
Chymus
Moderator
Moderator

Poslaťod Patres10 » 17 Feb 2015, 18:21

to bol preklep... nepoznas? :D
Obrázok
Obrázok užívateľa
Patres10
Site Admin
Site Admin

Poslaťod Chymus » 18 Feb 2015, 01:03

Ten preklep nepoznam nielen ja, ale ani anglicky slovnik :laugh: Samozrejme spravny vyraz pozna urcite kazdy fanusik Arsenalu :winner:
Obrázok
Obrázok užívateľa
Chymus
Moderator
Moderator

Poslaťod hansus82 » 08 Apr 2015, 08:03

No čo, pokračovanie nebude?, lebo za chvíľu už budeme grule sadzic, tak potom už nebude zase čas čítať, poďme, veď už veľa dielov nechýba...
Obrázok
Obrázok užívateľa
hansus82
Sponzor
Sponzor

Som fanúšikom:: MŠK Tesla Stropkov

PredchádzajúciĎalší

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť